KRÁNIOSAKRÁLNA TERAPIA

Biodynamická kraniosakrálna terapia (BCST) je ľahká dotyková terapia, ktorá zlepšuje prirodzené liečenie a samoregulačné mechanizmy tela. Rešpektuje holistický pohľad na telo odvodený z poznatkov z osteopatie, fyziológie a moderného povedomia o kvantovej fyzike.

Kraniosakrálny terapeut sa naladzuje do jemných rytmických pohybov tkanív a tekutín v tele, ktoré sú autonómnymi prejavmi prirodzeného fungovania ľudského organizmu. Rytmická pulzácia napodobňuje tok mozgovomiechovej tekutiny, jej vzostup a zostup = príliv a odliv. Táto tekutina obklopuje mozog v lebke (cranium) a prúdi do základne chrbtice do krížovej kosti (sacrum). Správny tok je základom zdravého fungovania nervového systému, a teda celého organizmu. Tento rytmický „príliv a odliv“ nie je ohraničený miechou a mozog sa podieľa na všetkých telesných štruktúrach – kostiach, šľachách a vnútorných orgánoch. Terapeut to cíti všade v tele. 


Keď ruky terapeuta jemne dotýkajú telo, to začne reagovať na tento citlivý dotyk tým, že začne počúvať samo seba. Pocit, že ste boli vypočutí v pravom zmysle slova, je bežným zážitkom počas kraniosakrálnej terapie aj po nej. Snaží sa vás znovu prepojiť s vašou stredovou líniou (vnútorným bytím), vašimi vlastnými liečivými zdrojmi; to je presne stav, vďaka ktorému sa telo môže najlepšie vyliečiť samo. BCST je jemné, nemanipulačné a neintruzívne ošetrenie, no napriek tomu ide veľmi hlboko do systému tela. Klienti pri nej často zaspávajú alebo sa ponárajú do hlbokého meditatívneho stavu/pokoja.

Klienti si vyberajú kraniosakrálnu terapiu, pretože majú akútne fyzické problémy, ako sú bolesti hlavy alebo chrbta, alebo dlhotrvajúce problémy fyzickej aj emocionálnej povahy. Iní si ju žiadajú, lebo im dodáva neustávajúcu oporu v ich zaneprázdnenom živote, keď si potrebujú zregenerovať zdravie.

Táto liečba si vie poradiť aj s ďalšími zdravotnými problémami, ako napr. bolesti hlavy, migrény, problémy s čelusťami, so šijou, ramenami alebo dolnou časťou chrbta, chronická únava, fibromyalgia, emocionálne ťažkosti vrátane depresie a úzkosti či problémy s imunitou. Liečba sa zameria na to, čo je v danom momente najdôležitejšie pre klienta bez ohľadu na to, čo sa zdá byť najdôležitejšie pre neho alebo terapeuta. 

Počas liečby budete ležať úplne oblečení na masírovacom stole a terapeut sa vás bude dotýkať ľahkým dotykom rúk. Môžete cítiť hlboký pocit relaxácie a možno budete pociťovať horúčavu, brnenie, tŕpnutie, pulzácie alebo iné pocity. Liečba trvá približne 50 minút. Počas prvej konzultácie sa preberá vývoj vášho prípadu a citlivo sa diskutuje o vašom zdravotnom stave a prístupe k liečbe.

Ivana absolvovala štúdium biodynamickej kraniosakrálnej terapie u Rogera Gilchrista (USA), študenta zakladateľa tejto terapie Franklyna Sillsa v Amsterdame (Il Cielo – škola biodynamickej kraniosakrálnej terapie v Holandsku v roku 2013. Viac informácií nájdete tu: http://www.ilcielo.orghttp://www.wellnessinstitute.net)

Read in English